Co na mak polny w życie?
Mak polny od lat z powodzeniem znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie oraz kosmetyce. Wbrew pozorom, to również uciążliwy chwast, który często występuje w uprawach zbóż. Niestety, ale nie należy lekceważyć jego obecności, ponieważ może on stanowić dosyć silną konkurencję dla uprawianej rośliny, dlatego trzeba jak najszybciej przystąpić do walki z nim. Oto kilka informacji na temat tego chwastu oraz sposobów na zwalczanie go w życie.
Mak polny to roślina jednoroczna, dosyć odporna na mrozy i warunki atmosferyczne. Dojrzała roślina może osiągnąć nawet dziewięćdziesiąt centymetrów wysokości. Liście są dosyć wąskie, ostro zakończone, a ich brzegi ząbkowane. Cechą charakterystyczną jest łodyga pokryta włoskami. W okresie kwitnienia występuje kwiat w kolorze intensywnej czerwieni. Owoc stanowi owalna torebka nazywa potocznie makówką. Zazwyczaj osiąga ona maksymalnie dwa centymetry. Mak polny stanowi duże zagrożenia dla żyta ozimego, ponieważ może przedostać się wraz z nasionami żyta do paszy zwierząt hodowlanych i doprowadzić do ich zatrucia.
Ponadto jeśli dojdzie do zmieszania nasion maku z żytem, mąka zabarwi się na żółto i ulegnie szybszemu zepsuciu. Poza tym mak pobiera wodę i składniki pokarmowe z gleby, potrzebne zbożu do rozwoju i plonowania. Z tego powodu należy stosować preparaty przeznaczone do usuwania maku polnego we wczesnej fazie rozwoju.
Najlepsze efekty przynosi wykonywanie zabiegów odchwaszczania w okresie jesieni. Należy wybierać preparaty zawierające glifosat jako substancję aktywną.